Ako si vypestovať Adénium
Pred dlhším časom ma upútala zaujímavo vyzerajúca kvetinka – Adénium zhrubnuté (Adenium obesum), ktorú nazývajú aj Púštna ruža. Je to nádherne kvitnúca sukulentná rastlinka so zhrubnutým kmienikom a okrasnými listami. Je v podstate nenáročná, pokiaľ má vhodné podmienky, bez problémov prežije aj našu zábudlivosť pri polievaní (nie však prílišné polievanie). Keďže ceny väčších rastliniek sa mi páčili oveľa menej ako samotná kvetinka, tak som sa rozhodla vyskúšať vypestovať si ju zo semienok.
Semienka Adénia musia byť čerstvé, aby dobre vzišli. Po pol roku už rýchlo strácajú klíčivosť. Na vzídenie potrebujú dostatočnú vlhkosť a teplo, dobre priepustný substrát a svetlo hneď potom ako začnú klíčiť. Preto sa sadia len veľmi plytko. Klíčiť začínajú do siedmych dní.
Mladé rastlinky je na urýchlenie rastu vhodné prihnojovať každé dva týždne hnojivom s polovičnou koncentráciou ako je napísané na hnojive. Tiež potrebujú dostatok vlahy, kým sú malé. Ja som tie svoje zo začiatku nehnojila, tak boli menšie. Po prihnojení viditeľne narástli.
V lete boli vonku a pekne rástli, len orkán, čo sa prehnal koncom júna im urobil letecký výlet a jedna z nich niekam uletela definitívne. Takže zostali len dve. Tie, našťastie, výlet prežili bez ujmy, iba vysypané z črepníkov. Nie sú síce také pekné a veľké ako tie čo sa dovážajú z Thajska, ale sú vypestované doma, v podmiekach u nás bežných. A je radosť pozerať sa ako rastú od semienka.
Adénium sa môže rozmožovať aj odrezkami, avšak z odrezku rastlinka nebude mať kaudex – zhrubnutý kmeň pri koreni.
Staršia rastlinka tiež potrebuje pravidelné prihnojovanie, dostatok svetla a slnka. Vlahu tak akurát. Preliatie nemusí prežiť.
Kvitnúť môže začať o jeden, dva roky alebo aj za päť či šesť, nechám sa prekvapiť kedy to bude.
Napadnúť ju môžu všetky bežné škodce ako sú červce, pavúčiky, vošky a podobne. Odstraňujeme ich bežnými prostriedkami.